اتوماسیون پارکینگ
مرداد ۱۰, ۱۳۹۷
خدمات پس از فروش
شهریور ۱, ۱۳۹۷

پارکینگ مکانیزه چیست ؟

امروزه شهرهای بزرگ جهان با توجه به وسعت ، افزایش روز افزون جمعیت و کمبود زمین و فضاهای شهری و حركت بيشتر به سمت زندگی ماشینی و تکنولوژیك عملا شاهد بروز مشکلات و معضلات خاصي شده اند كه ماحصل زندگي در شهرهاي بزرگ و پر رفت آمد مي باشد. یکی از بارزترین مشکلات امروزه شهرهای بزرگ يافتن مکان مناسب جهت پارک خودروها بوده که با کمک تکنولوژی و تجهیزات مکانیکی و الکترونیکی حل این مشکل را توسط سيستم هاي پارکینگ مکانیزه طبقاتی آسان تر نموده است. پارکینگ مکانیزه ترکیبی از ماشین آلات مکانیکی ، الکترونیکی و دیجیتال می باشد که وظیفه آن چیدمان حداکثری خودروها در کمترین فضای ممکن و بدون نياز به نيروي انساني است. از پارکینگ مکانیزه طبقاتی می توان جهت فضاهایی که امکان ساخت پارکینگ مکانیزه طبقاتی به روش رمپ و لوپ وجود ندارد استفاده نموده و نسبت به پارک حداکثری خودرو و نيز استفاده از فضا ، صرفه جويي هاي اقتصادي و كاهش ميزان آلودگي هاي صوتي و زيست محیطی نهايت بهره برداري را برد.

 

مختصري از سوابق و تاريخچه پاركينگ مكانيزه

سوابق پاركينگ مكانيزه در جهان

اولین پارکینگ مکانیزه در جهان در سال ۱۹۰۵ میلادی در امریکا مورد استفاده قرار گرفت و سپس در سال ۱۹۲۰ به اروپا وارد شد ، اصول اولیه این نوع پارکینگ ها به صورت قفسه بندی بود که خودرو ها توسط آسانسور به طبقات مورد نظر منتقل شده و توسط اپراتور در محل پارک خود قرار می گرفتند ، این سیستم ها به علت کندی در تحویل گیری و تحویل دهی خودرو دارای مشکلات زیادی بود ، ولی با وجود این مشکلات تا سال ۱۹۶۰ حدود ۵۰ پروژه پارکینگ مکانیزه طبقاتی در نقاط مختلف جهان اجرا شد

از سال ۱۹۹۰ میلادی به بعد پیشرفت چشمگیری در تکنولوژی انها بوجود و با ورود سیستم های کامپیوتری به عرصه صنعت شاهد رويداد تحولات زیادی در سیستم پارکینگ مکانیزه طبقاتی بوديم كه عملا رشد ملموسي را در ارتقاي کیفیت ، سرعت و عملکرد آنها مي توان احساس نمود. سرآمد کشور های سازنده این نوع سیستم ها آمریکا ، آلمان و سپس از آنها ژاپن مي باشد. البته در سال های اخیر کشورهای ایتالیا ، اسپانیا،کره جنوبی و چین نیز وارد این حوزه رقابتي شده اند. تا سال ۲۰۱۲ درآمریکا بیش از ۲ میلیون در ژاپن حدود ۵/۱ میلیون ، در اروپا حدود ۱ میلیونو در کره جنوبی حدود ۴۰۰هزار واحد پارکینگ مکانیزه طبقاتی ساخته و مورد بهره برداری قرار گرفته است.

 

سوابق پاركينگ مكانيزه در ایران

این سیستم ها در ایران ابتدا در سال ۱۳۷۰ شمسی با آسانسور های خودرو بر در بین طبقات شروع و با پارکینگ های چرخ و فلکی ادامه پیدا کرد اما این نوع سیستم ها به دلیل ضعف در طراحی و مهندسی و عدم استفاده از سیستم های هوشمند دچار مشکلات زیادی می باشند. ليكن به دلیل سادگی مورد استقبال قرار گرفته و تعدادی از آنها در سطح شهرهای تهران ، مشهد ، رشت ، اهواز و شیراز در حال استفاده می باشند

اما استفاده از سیستم های تمام مکانیزه و هوشمند اولین بار در تهران جنب سازمان حمل و نقل و ترافیک تهران(خیابان ایرانشهر) در سال ۱۳۸۹ با ظرفیت ۱۶۸ خودرو به صورت پایلوت توسط شرکت MPE  ژاپن ساخته و مورد بهره برداری قرارگرفت و هم اکنون نیز در حال بهره برداری می باشد و پس از آن شرکت های چینی و کره ای در شهرهای قم ، مشهد ، تبریز و کرج اقدام به ساخت پارکینگ مکانیزه نمودند.

در انتخاب پارکینگ مکانیزه پارامترهایی مانند ظرفیت پارکینگ ، ابعاد زمین و شکل هندسی و موقعیت آن ، مسیرهای دسترسی ، حساسیت مدت زمان پارک و بازیابی خودرو، هزینه های سرمایه گذاری ، دسترسی سریع به قطعات یدکی و هزینه های تعمیرات و نگهداری ازجمله پارامترهای اصلی تعیین کننده محسوب می گردند.

 

مزایای پارکینگ مکانیزه

** قابل نصب در زیرزمین و همکف و یا پشت بام ها وترکیبی

** کوتاه بودن مدت زمان نصب

** سطح اشغال کم زمین جهت فضای هر واحد پارک

** هدایت خودرو، بدون راننده با استفاده از سیستم هوشمند به جایگاه مورد نظر

** افزایش سرعت ورود و خروج خودرو

** افزایش تعداد طبقات پارکینگ بدون در نظر گرفتن توانایی خودرو و راننده

** کاهش مصرف سوخت وانرژی

** کاهش ترافیک

** استفاده ازحداقل نیروی انسانی در راهبرد سیستم

 

انواع پارکینگ مکانیزه  

 

پارکینگ مکانیزه خانگی

این نوع پارکینگها جهت منازل مسکونی، ویلا، شرکتها و …. مخصوصا کاربرانی که نیاز به پارک دو خودرو ( و بیشتر) دارند و فضای کافی را در اختیار ندارند توصیه می گردد. بیشترین استفاده جهت: کاربران خانگی ( در حیاط منزل و ادارات.

برخی از مزایا پارکینگ خانگی:

** نصب و راه اندازی ساده

** قابلیت جابجایی سریع و آسان

** افزایش فضای پارک تا دو برابر و بیشتر

** دارای سیستم نیرو محرکه هیدرولیکی با عملکرد بسیار نرم و روان

** میزان صدای بسیار کم و قابل استفاده در روی زمین و زیر زمین

** پایین بودن استهلاک نیرو محرکه و هزینه نگهداری

** نیروی برق مورد نیاز بصورت تک فاز یا سه فاز

** قابلیت بازیابی خودرو در زمان قطع برق

 

انواع پارکینگ مکانیزه

پارکینگ مکانیزه روتاری 

این نوع پارکینگ ها جهت استفاده در مجتمع های مسکونی – اداری – تجاری و عمومی مناسب می باشد. در جاهایی که تعداد بیشتری پارکینگ مورد درخواست باشد، می توان از چند دستگاه در کنار هم بصورت یک مجموعه استفاده نمود، مثلا جهت ادارات هتل ها – بانکها و مجموعه های عمومی مخصوصا در مرکز شهر ( CBD ) که زمین کم و ارزش اقتصادی آن زیاد می باشد. فضای اشغال شده توسط این سیستم بسیار کم و تقریبا معادل دو ماشین بوده و امکان پارک ۱۲ ماشین را فراهم می سازد .

برخی از مزایا پارکینگ روتاری:

** سطح اشغال کم حدود ۳۱ متر مربع با قابلیت تامین ۱۲ عدد پارکینگ

** نصب و راه اندازی در زمان کوتاه

** عدم نیاز به سیستم تهویه

** قابلیت جابجایی پارکینگ از محل نصب شده به مکانی دیگر

** قابلیت بکارگیری در دمای کاری بین ۴۵- درجه سانتی گراد الى ۴۰+ درجه سانتی گراد

** کاربری آسان (مد بهره برداری دستی، اتوماتیک و یا با استفاده از کارت اختصاصی)

** قابلیت استفاده سیستم در محیط های باز و بسته

** قابلیت بکارگیری در مکان های مختلف با فضای ورودی محدود

انواع پارکینگ مکانیزه

پارکینگ مکانیزه پازلی 

این نوع پارکینگ ها جهت استفاده در مجموعه های مسکونی – اداری – تجاری و عمومی و در طبقات همکف با زیر زمین که ارتفاع آن حدودا ۴ متر و بیشتر است مناسب می باشند. جهت افزایش تعداد پارکینگ نوع ۲*n ( تعداد ورودی = n) و (تعداد طبقه = ۲ ) آن بشدت توصیه می گردد. پارکینگ های پازلی در زمانی که مسیر دسترسی کافی و ظرفیت پارکینگ متوسط باشد با توجه پایین بودن هزینه نسبت به انواع پارکینگ های مکانیزه و همچنین موارد کاربرد متنوع (روی زمین، زیر زمین و …) مناسب ترین انتخاب می باشد و در جاهایی که ظرفیت بالای پارکینگ مورد نیاز می باشد می توان از تعدادی از این نوع پارکینگ به طور مستقل، در کنار هم استفاده نمود.

 

مزایای پارکینگ مکانیزه پازلی:

** پایین بودن صف انتظار اتومبیل جهت پارک به علت بالا بودن تعداد ورودیها

** بالا بودن سرعت پارک و بازیابی خودرو

** پایین بودن زمان تخلیه کامل پارکینگ در مواقع اضطراری

** عدم مصرف نیروی برق هنگام پایین آمدن و در نتیجه کاهش مصرف انرژی

** دارای سیستم ضد سقوط خودرو به دلیل طراحی مناسب پلتفرم ها

** پایین بودن مدت زمان ساخت تجهیزات و مدت زمان نصب و راه اندازی

** پایین بودن استهلاک نیرو محرکه و هزینه نگهداری

 

پارکینگ مکانیزه برجی

یکی دیگر از انواع پارکینگ طبقاتی مکانیزه، پارکینگ برجی می باشد.

پارکینگ برجی از نظر بهره برداری از فضای کاری، برترین پارکینگ طبقاتی مکانیزه ارائه شده و البته گرانترین و لوکس ترین مدل پارکینگ طبقاتی مکانیزه می باشد.

پارکینگ برجی که می تواند دایره ای (معروف به سیلندری) یا مستطیلی باشد از یک آسانسور مرکزی تشکیل شده است و طرفین آن را پلیت هایی تشکیل داده اند که جای خودروها هستند.

 

زمانی که ماشین از طبقه همکف بر روی این آسانسور قرار می گیرد و با توجه به مکان اعلام شده به ربات این آسانسور ماشین را به طبقات مثبت یا منفی می برد. به ارتفاع و طبقه مذکور که رسید ربات ماشین را در مکان پارک به چپ یا راست و حتی جلو یا عقب هدایت می کند.

 

کمترین فضای مورد نیاز برای این مدل پارکینگ یک فضایی پنجاه متری  با ابعاد ۷٫۵ در ۷٫۵ می باشد. که می توان در این فضا تا ۵۰ جای پارک تامین نمود. بیشترین ارتفاع پارکینگ برجی ۶۰ متر می باشد که می تواند در طبقات منفی و مثبت ایجاد گردد.

 

مزایای پارکینگ مکانیزه برجی

** امکان ایجاد ۵۰ جای پارک در ۵۰ متر مربع

** امکان اختصاصی کردن هر جای پارک

** امکان ترکیبی کار کردن برای ماشین های شاسی بلند و سواری

** سرعت بالا و سرو صدای کم

** عدم نیاز به اپراتور

** امکان استفاده از فضای مثبت ومنفی طبقات

 

انواع پارکینگ مکانیزه

مزایای استفاده از پارکینگ مکانیزه در پروژه

** کاهش هزینه خاک برداری

** افزایش مساحت تجاری در زیر زمین

** استفاده از فضای زیر رمپ در همکف جهت تجاری

** استفاده از وید مرکزی رمپ جهت دسترسی های عمودی

** کاهش تعداد آسانسور ها

** کاهش مساحت ساخت ساز با حذف ۵ سطح پارکینگ

** ایجاد مطلوبیت فضای با استفاده از مساحت های ایجاد شده جهت تجاری زیر زمین

** بهره برداری از پارکینگها همزمان با تکمیل واحدهای تجاری

** معایب و محاسن پارکینگ های مکانیزه

** معایب پارکینگ مکانیزه

** غیر بومی بودن دانش طراحی و اجرا در حال حاضر

** نیاز به تعمیر و نگهداری دوره ای

** هزینه برق مصرفی

انواع پارکینگ مکانیزه

واع پرکینگ مکانیزه

ابعاد و مسائل مهم زيست محيطي:

همانطور که مشخص است در سیستم های مکانیزه خودرو به صورت خاموش در گیت های ورودی تحویل گرفته می شود که نتیجتا باعث كاهش مصرف سوخت و پايين آمدن ميزان آلایندگی خواهد بود ولی در سیستم های رمپی خودرو تا زمان توقف در محل پارک مشخص ، روشن مي ماند که اين موضوع باعث ايجاد آلودگی محیط پارکینگ و مصرف سوخت بیشتر خواهد شد. البته در پارکینگ مکانیزه طبقاتی با ظرفیت بالا نیاز به افرادی در طبقات مختلف جهت راهنمایی رانندگان خواهيم داشت که معمولا این افراد بیشتر در خطر آلاینده ها قرار دارند.

 

شاخص امنيت خودروهاي داخل پاركينگ

در پارکینگ های رمپی امکان کنترل تمام خودروها از زمان ورود تا خروج سخت بوده و چنانچه خودرویی در هنگام پارک به خودروهای دیگر و یا تجهیزات داخل پارکینگ صدمه ای وارد نماید پیگیری و مشخص کردن مقصر دشوار بنظر مي رسد و مهمترین نکته امنیت وسایل داخل خودرو می باشد که هیچ یک از پارکینگ ها مسیولیتی در این زمینه قبول نمی نمايند ولی در سیستم های مکانیزه تردد اشخاص در محوطه پارکینگ امکان پذیر نبوده و چون پارک خودرو توسط سیستم انجام می گیرد خسارتی نیز به خودرو های دیگر وارد نخواهد شد.

 

مدت زمان پارك هر خودرو و دسترسي به طبقات

در سیستم های مکانیزه ، خودرو فقط در گیت های ورودی و خروجی تحویل گرفته می شود و راننده از همان محل می تواند خودرو را ترک نماید ولی در پارکینگ های رمپی لازم است راننده طبقات مختلفی را جهت يافتن جای پارک ، طی نموده و همچنین با دقت در طبقات مختلف به دنبال جای خالی جهت پارک اتومبيل خود باشد و پس از آن بوسیله راه پله و یا آسانسور به طبقات مختلف مراجعه نمايد.

 

منابع انساني و هزينه هاي سربار و اشتغال زايي

در سيستم هاي مكانيزه عملا نيروهاي انساني مورد استفاده در سطوح مختلف طبقه بندي شده و هرچند نسبت به سيستم هاي رمپي تعداد كمتري را بكار خواهيم گرفت ليكن افرادي كه در اين مجموعه ها استخدام مي شوند همگي داراي سطح علمي قابل قبولي خواهند بود و هر يك به نوبه خود نيازمند طي دوره هاي آموزشي و مهارتي براي حفظ تعادل و مكانيزم سيستم خواهند بود و عملا افراد متخصص تر و كاردان تري را بايد مورد استفاده قرار داد.

 

پيش بيني نياز احداث پارکینگ مکانیزه طبقاتی در شهر تهران و ساير شهرهاي پر تراكم و پر ترافيك سياحتي و زيارتي و مهم كشور

آنچه به وضوح مي توان شاهد بود ، استقباليست كه مديريت كلان حمل و نقل و ترافيك شهر هاي بزرگ از اين سيستمها خواهند نمود چرا كه عملا با گراني و ركود موجود در بازار مسكن و نيز صرفه اقتصادي استفاده از چنين پاركينگ هايي و سرعت تاسيس و بهره برداري و كاهش چشمگير ميزان آلايندگي هاي صوتي و زسيت محيطي چنين پاركينگ هايي و نيز سرعت در ارائه خدمات خودرويي در پايانه هاي پر ترافيك شهر هاي بزرگ و نيز مكان هايي كه به لحاظ موقعيت جغرافيايي در كشور نيازمند استفاده از چنين سيستمهايي خواهند بود و عملا براي احداث بايد از قبل با چنين تكنولوژي هايي اشنايي لازم را پيدا نموده تا بتوانند اين پاركينگ ها را نيز مورد ارزيابي و انتخاب قرار دهند ، لذا پيش بيني مي شود به محض اجرايي شدن و مورد بهره برداري قرار گرفتن چنين سيستمهايي در كشور با سيل تقاضا براي احداث انها مواجه باشيم كه خود مي تواند براي مدريتي كه نخستين بار چنين اقدامي را نهايي مي نمايد برگ زريني در افتخار افريني در عرصه صنعت حمل و نقل كشور باشد.

 

 

قیمت پارکینگ مکانیزه

قیمت پارکینگ مکانیزه به پارامترهای مختلفی بستگی دارد، پارامترهایی مانند ابعاد پارکینگ مکانیزه ، نوع پارکینگ ( روتاری ، خانگی ، زیرزمینی ، پازلی و … )، تعداد جای پارک موجود در پارکینگ ، تجهیزات مورد استفاده در پارکینگ مکانیزه ، سیستم هوشمند مورد استفاده در پارکینگ مکانیزه ، موقعیت جغرافیایی پارکینگ و … . تمامی این عوامل در قیمت اسمارت پارکینگ تاثیر گذار خواهند بود.

 

جهت دریافت مشاوره تلفنی یا حضوری می توانید با تلفن های درج شده در سایت تماس گرفته و از مشاوره کارشناسان ما بهره مند شوید.

Summary
User Rating
3.5 based on 8 votes
Service Type
فروش و نصب انواع پارکینگ مکانیزه
Description
پاركينگ مكانيزه چيست؟
مشاوره رایگان